Header

نحوه کاشت گل آفتابگردان

نحوه کاشت گل آفتابگردان

در این مقاله آموزشی از وبسایت پشتکارهای فراوان، قصد داریم نحوه کاشت گل آفتابگردان را در اختیار شما قرار دهیم.

گل آفتابگردان یکی از زیبایی‌های طبیعت می‎باشد.

این گیاه ضمن زیباتر کردن محیط خود، محصولی بسیار ارزشمند و محبوب به صورت تخمه آفتابگردان را نیز تولید می‎نماید.

آفتابگردان سر خود (بخش بالایی گیاه) را با توجه به جهت تابش خورشید در طول روز از سمت شرق به غرب به سمت خورشید می‌چرخاند. در نهایت در شبهنگام نیز این گیاه، سر خود را به سمت شرق تغییر جهت داده و منتظر تکرار چرخه حرکتی خود برای روز بعد می‎شود. این روند حرکتی از گل آفتابگردان تا زمان رشد دانه‎های آفتابگردان و سنگین‎تر شدن آن ادامه می‎یابد.

در حال حاضر تعداد زیاد و متنوعی از انواع آفتابگردان‌ها موجود می‎باشند.

با توجه به سلیقه خود می‎توانید نوع مدنظر را انتخاب کرده و شروع به کاشت و پرورش آن نمایید.

همه چیز در مورد نحوه کاشت گل آفتابگردان

بهترین تخمه آفتابگردان را برداشت کنید.
بهترین تخمه آفتابگردان را برداشت کنید.

چه مدت طول می‎کشد تا گل آفتابگردان شکوفا شود؟

معمولاً در حدود ۸۰ تا ۹۵ روز طول می‎کشد تا گل آفتابگردان به حالت نهایی و بلوغ خود برسد.

محل کاشت

به منظور کاشت گل آفتابگردان، محلی را انتخاب کنید که آفتاب‌گیر باشد. گل‌های آفتابگردان در محل‎هایی که به صورت مستقیم آفتابگیر باشند، رشد بسیار مناسبی را خواهند داشت. آفتابگردان باید در طول روز حداقل بین ۶ تا ۸ ساعت در تابش مستقیم نور خورشید قرار داشته باشد. آفتابگردان‎ها به تابستان‌هایی گرم و طولانی برای شکوفایی بهتر نیاز دارند.

محل انتخابی برای کاشت گل آفتابگردان باید نفودپذیری مناسبی از آب داشته باشد. به طوری که مثلاً در زمان بعد از بارش باران، نباید گودال‎های آب در روی زمین شکل بگیرند. یعنی به جای این که آب در سطح باقی بماند باید در درون خاک نفوذپذیر وارد شود.

در حالت کلی، آفتابگردان نسبت به نوع خاک زیاد حساس نمی‎باشد ولی اگر خاک محل کاشت گل آفتابگردان نفوذپذیری مناسبی را برای آب داشته باشد، این گیاه روند رشد بسیار بهتری را دنبال خواهد کرد.

ریشه‎های آفتابگردان نیاز به کشش دارند. ریشه‌های این گیاه در درون خاک در حدود ۶۰ سانتی متر عمق و ۹۰ سانتی متر عرض قابلیت گسترش دارند. سعی کنید برای پرورش آفتابگردان از خاکی حاصلخیز و مقوی استفاده نمایید.

بهترین زمان برای کاشت گل آفتابگردان

زمانی که فصل سرما گذشت و شرایط آب و هوایی به صورت باثبات‎تری در حالت معتدل قرار گرفت، می‎توانید دانه‌های آفتابگردان را در محلی که قبلاً برای کاشت انتخاب کرده‎اید، بکارید. فصل بهار بهترین زمان برای کاشت می‎باشد.

البته نسبت به محل جغرافیایی که در آن اقامت دارید، بهتر است بهترین زمان را انتخاب کنید.

نحوه کاشت گل آفتابگردان

بذر گل آفتابگردان را باید در حفره‌هایی به عمق حدود ۲٫۵ تا ۴ سانتی متری و به بزرگی (عرض) ۱۵ سانتی متری در خاک محل مدنظر بکارید.

برای این که از رشد آینده بذر در محل مدنظر مطمئن باشید، به جای یک بذر می‎توانید چندین بذر را در محل کاشت قرار دهید.در ادامه و زمانی که اندازه گل‎های آفتابگردانی که از خاک بیرون آمده‌اند به حدود تقریباً ۱۵ سانتی متری برسد، می‎توانید قوی‎ترین آفتابگردان را انتخاب کرده و موارد دیگر را در محل مدنظر حذف نمایید. به عبارتی دیگر، بهترین گزینه را برای رشد در آینده انتخاب می‎کنید.

فاصله بین بذرهایی که می‌کارید را نیز در حدود ۷۶ سانتی متر در نظر بگیرید.

البته این فاصله را بنا به نظر شخصی خود می‌‏توانید تغییر دهید.

برخی از انواع گل‌های آفتابگردان هستند که در فاصله‎های بسیار نزدیک‎تر به همدیگر رشد بسیار مناسبی خواهند داشت. از این رو بسته به نوع آفتابگردان و نظر شخصی خود، بهترین فاصله را برای گل‎های آفتابگردان در نظر بگیرید.

رشد گل آفتابگردان

بعد از کاشت گل آفتابگردان در زمین، نوبت به دنبال کردن پروسه رشد و نگهداری از این گیاه می‎رسد.

آبیاری

آبیاری مناسب گل آفتابگردان
آبیاری مناسب گل آفتابگردان

زمانی که اندازه گیاه همچنان کوچک هست، در زمان آبیاری آب را در اطراف ریشه‎های گیاه بریزید.

به طور حدودی فاصله ۸ تا ۱۰ سانتی متری از ریشه گل آفتابگردان را آبیاری نمایید.

وقتی گیاه به تدریج رشد کرد و ساقه‌های آن قوی‌تر شد، میزان آبیاری را عمیق‎تر کنید تا ریشه‎های گیاه با قدرت بیش‎تری به رشد خود ادامه دهند.

سعی کنید در طول هر هفته یکبار نسبت به آبیاری گل آفتابگردان اقدام نمایید.

برداشت

برای برداشت گل آفتابگردان تا زمان خشک شدن گیاه در سر جای خودش صبر کنید یا این که بخش گل گیاه را ببرید و در جایی دیگر منتظر خشک شدن آن شوید تا پشت سر بخش گل گیاه قهوه‎ای، شاخ و برگ آن زرد رنگ شده و گلبرگ‎هایش پژمرده شوند و دانه‌های تخمه آفتابگردان بزرگ شده و در جای خود شل شوند.

برخی مطالب پیشنهادی

درباره نویسنده

مطالب مرتبط: