Header

تست IQ چیست؟

تست IQ چیست؟

تست IQ یک روش نسبی در راستای اندازه‌گیری و شناخت بازه توانایی‌های مغزی فرد می‌باشد.

در نظر داشته باشید که نتایج این تست به معنای صد در صد و واقعی میزان برتری توانایی‌های فکری و مغزی یک فرد نسبت به افراد دیگر را نشان نمی‌دهد.

زیرا بشر همچنان در ابتدای راه آشنایی با مغز و توانایی‌های آن است و هنوز موفق نشده تستی را که به صورت کامل میزان توانایی مغزی انسان‌ها را نشان بدهد، تولید نماید.

از طرفی دیگر، در کنار انواع پارامترهای موجود در درون تست IQ، برای سنجش توانایی مغزی یک فرد باید انواع فاکتورهای مهم و تأثیرگذار دیگری را نیز مدنظر قرار داد.

از این رو نتایج بدست آمده از این تست، نسبی بوده و به هیچ وجه قطعی نیستند.

در ادامه قصد داریم با تست IQ بیش‌تر آشنا شویم.

اگر شما هم به این موضوع علاقه‌مند هستید، لطفاً با ما همراه باشید.

در مورد تست IQ بیش‌تر بدانیم

تست IQ
تست IQ چیست؟

تست IQ از یکی انواع تست‌های روان‌شناسی موجود به شمار می‌رود.

نتیجه این تست، در قالب یک عدد بدست می‌آید.

بازه اعداد این تست به صورت زیر می‌باشند.

ردیفبازه عددی نتایج
۱۱۳۰ به بالا
۲از ۱۲۰ تا ۱۲۹
۳از ۱۱۰ تا ۱۱۹
۴از ۹۰ تا ۱۰۹
۵از ۸۰ تا ۸۹
۶از ۷۰ تا ۷۹
۷۶۹ به پایین

در نظر داشته باشید که این تست و انواع تست‌های موجود در زمینه سنجش توانایی مغزی افراد، با در نظر گرفتن فاکتورهای متفاوت انجام می‌گیرند.

در این راستا، لازم به ذکر است که انواع تست صورت گرفته با توجه به سن افراد و سایر فاکتورهای تأثیرگذار در متدهای متفاوتی با یکدیگر برگزار می‌شوند.

در کنار انجام تست، در صورتی که نمره پایینی را گرفتید، می‎توانید با انجام فعالیت‌هایی مشخص، نمره تست IQ خود را بهبود بخشید.

این موضوع به وضوح نشان می‌دهد که نتایج بدست آمده از این تست، ثابت نیستند و به نوع زندگی فردی انسان و انواع فعالیت‌های روزمره وی بستگی دارد.

مثلاً در صورت خستگی بیش از حد، داشتن استرس و یا کم خوابی، بی‌تردید نتایج بدست آمده از تست پایین‌تر از حد واقعی‌تر خود خواهند بود.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط: